Ekonomi

AB tek tip ücret giriş kuralı 2024’ün sonunda başlıyor

Avrupa Birliği (AB), akıllı telefon, tablet ve kamera gibi elektronik cihazlarda USB-C şarj portlarının kullanılmasının zorunlu olacağı tarihi 28 Aralık 2024 olarak belirledi.

AB’nin elektronik atıkları azaltmayı hedefleyen ve USB-C, Micro USB ve Lightning gibi çeşitli elektronik cihazlar için farklı şarj girişlerini standart hale getirecek yönetmeliği AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandı.

Böylece telefon üreticilerinin USB-C şarj kablosu kullanma zorunluluğunun yürürlük tarihi 28 Aralık 2024 oldu.

Bu tarihten itibaren USB-C, taşınabilir elektronik cihazlar için yeni standart şarj bağlantı noktası olacaktır. Tüm yeni akıllı telefonlar, tabletler, dijital kameralar, kulaklıklar, taşınabilir video oyun konsolları, hoparlörler ve klavyeler, bir zorunluluk olarak bir USB-C şarj bağlantı noktasına sahip olacak.

Bu tarihten itibaren, Apple’ın yeni cihazlarının da bir USB-C bağlantı noktası içermesi gerekecek.

AB daha önce sözün uygulanması için son tarihin 2024 sonbaharı olduğunu açıklamıştı. Hukuki sürecin tamamlanmasıyla birlikte tek tip ücret girişinin uygulama tarihi belli oldu.

Şu anda birçok Android cihaz USB-C bağlantı noktasıyla şarj ediliyor. Kulaklık ve diğer çeşitli aksesuarlara sahip yeni dizüstü bilgisayarlar aynı jakı kullanır.

Düzenlemenin özellikle farklı şarj portları kullanan Apple şirketini etkilemesi bekleniyor.

Apple, akıllı telefonlarında, bazı tabletlerinde ve kulaklıklarında yıldırım adı verilen farklı bir giriş kullanır. Şirket, yeni iPad ve dizüstü bilgisayarlarında USB-C girişini tercih ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu