Teknoloji

Hidrojen yakıtlı Toyota Hilux duyuruldu

Elektrikli araç çalışmalarına hız veren Toyota, geçtiğimiz günlerde Tayland’da Hilux modelini temel alan bir elektrikli pikap sergiledi.

Öte yandan elektrikli Hilux konseptinin ne zaman yollara çıkacağı ise henüz bilinmiyor.

Şimdi hidrojen yakıtlı Hilux geliyor

Son zamanlarda birçok şirket, karbon salınımını en aza indirmek için elektrikli otomobiller üzerinde çalışıyor. Bu şirketlerden biri olan Japon devi Toyota, gelecekte daha fazla hidrojen yakıtlı araba üretmek istiyor.

Toyota, şimdilerde hidrojen yakıtlı bir Hilux modeli üzerinde çalıştığını duyurdu. . Toyota Motor Manufacturing (TMUK), proje için sıfır emisyonlu bir araç geliştirmek üzere Birleşik Krallık hükümetinden fon alacak.

İngiltere merkezli Ricardo, ETL, D2H ve Thatcham Research firmaları da Toyota’nın bu projesine destek verecek.

İlk araçlar bu yıl üretilecek

Proje kapsamında ilk prototip araçların 2023 yılında üretilmesi planlanıyor. Başarılı testler ve performans verilerinin ardından küçük çaplı bir üretim planı da hayata geçirilebilecek.

Hidrojen yakıtlı araç nedir?

Hidrojen yakıtlı araçlar da tıpkı elektrikli araçlar gibi güçlerini elektrikten alıyor. Ancak hidrojenli araçlarda rastgele akü yoktur. Bu araçlar elektrik enerjisini içlerinde bulunan hidrojenden elde etmektedir.

Benzin ve motorin gibi fosil yakıtlar yerine hidrojen kullanmak karbondioksit gazı oranını düşürmek için en doğru analiz formüllerinden biridir. Bu nedenle bazı üreticiler bu teknolojiyi daha da geliştirmek için çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu