İş

Hakan Aran: Figopara’nın 2-3 yıl içinde unicorn olmasını bekliyorum

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, İş Bankası’nın yatırımcıları arasında yer aldığı yeni nesil finansman şirketi Figopara’nın 2-3 yıl içinde milyar doları aşarak unicorn olmasını beklediklerini söyledi. Fintech şirketi Figopara, Ekim 2022’de dünyanın ve Türkiye’nin en büyük iş, finans ve girişim şirketlerinden 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolarlık A Serisi yatırım türü yatırım almıştı. Ortan, söz konusu yatırımda yer alan bankaların, “Son yatırım turu ile birlikte Figopara’da yüzde 1 hissemiz var. zekası ve özellikle dış pazarlardaki potansiyeli ile çok kısa sürede.”

‘Verilerini zeka ve deneyime dönüştürebilen şirketler ön plana çıkacak’

Verilerini zekaya ve deneyime dönüştürebilen şirketlerin önümüzdeki dönemde öne çıkacağını belirten Ortan, “İyi bir çalışanı müşteri deneyimine dönüştürebilen şirketler yakın gelecekte farklılaşacak” dedi. Ortan, Figopara’nın bilginin değerini anlayarak, Türkiye’de sağladığı tabanı Avrupa’da kullanarak ve rekabeti Avrupa ölçeğinde gerçekleştirerek başarılı olacağına inandığını belirtti.

‘Ayda 10 binin üzerinde KOBİ’nin finansmanına aracılık etmek istiyoruz’

Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, yatırım türü finansal teknolojiler ve işletme ekosisteminde ilk kez bu kadar güçlü kurumun yatırım için öne çıktığının altını çizdi. Koray Bahar, “Çeşitli Dünya Bankası Küme üyeleri, IFC, Eczacıbaşı Momentum, Finberg, İşbank Maxis Innovative GDP, JIMCO, Lima Ventures, Logo Yazılım, Sabancı Ventures, ScaleX Ventures, TechOne Venture Capital ve L2G liderliğindeki Türkiye Kalkınma Fonu Girişimler altında TKYB Sermaye Fonu şirketimize olan güvenini gösterdi. Türkiye’nin en büyük iki bankasının şirketimize yatırımcı olarak katılması, banka fintech iş birliği açısından özgün bir döneme işaret ediyor. Figopara olarak ayda 10 binin üzerinde KOBİ’nin finansmanına aracılık eden bir kurum olmak istiyoruz.”

2022’de aylık işlem hacmi 500 milyon TL’ye ulaştı

Türkiye’deki fintech’lerin daha çok B2C alanında faaliyet gösterdiğini ve böyle bir yatırımın B2B alanındaki bir fintech şirketinde de değerli olduğunu vurgulayan Bahar, söz konusu yatırımla finansman alanında yeni çalışmalar geliştireceklerini söyledi. “Figopara olarak KOBİ ve işletmelerin finansman ihtiyaçlarına aracılık edecek teknoloji tabanlı finansal çözümler üretmeye 2023 yılında da devam edeceğiz. 11 milyon dolarlık yeni yatırım büyümemizi hızlandıracak” diyen Bahar, şirketin 2022 performansını ve hedeflerini şu sözlerle paylaştı: “2022’ye Figopara açısından baktığımızda tüm yıl için yüzde 300 büyüme hedefliyoruz. 2022 bizim için çok verimli ve finansal olarak büyüyen bir yıl oldu. Figopara olarak kurulduğumuz günden bu yana 6 binden fazla işletmeye hizmet veriyoruz. Çalıştığımız KOBİ sayımızı 11 kat artırırken, Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alan yeni firmaları bünyemize katarak tedarikçi sayımızı 2,5 kat artırdık. Öte yandan İzmir’in ardından 2022’de Ankara ve Adana ofislerimizi açarken ekibimizi 3 kat büyüttük.”

2023’te yeni küresel açılımlar gerçekleştirecek

Koray Bahar, “Yeni yatırımla birlikte çalıştığımız banka ve finans kuruluşları ile yaptığımız iş birliği sayesinde işletmelere tahsis edilen limit tutarlarını artırmaya yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” 2023 yılında yeni global açılımlar da yapmayı planlıyoruz. Ayda 10 binin üzerinde KOBİ’nin finansmanına aracılık eden bir kurum olmak istiyoruz. Öte yandan Figopara olarak hizmet bankacılığında dijital KYC’den finansal aracılığa kadar geniş bir yelpazede arayüz sağlayıcı olmayı hedefliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu